12/06/2025

Тематичне оцінювання з розділу «Механіка», частина 2 «Динаміка».

 Група “ _______           № уроку_____         Дата_____________

 

                        Тема уроку: Тематичне оцінювання з розділу «Механіка»,

                                                               частина 2  «Динаміка».

Мета:

             Дидактична – перевірити засвоєння учнями основних понять, законів і формул теми «Динаміка»;

            Розвивальна – розвивати уміння учнів розв’язувати розрахункові задачі з теми «Динаміка»,  записувати розв’язання  згідно вимог до оформлення задачі;

          Виховна – виховувати свідоме відношення до навчання, самостійність під час виконання роботи;

         Формування компетентностей: формувати предметну (фізичну) компетентність, природничу,  математичну, громадянську компетенції.

 

 Тип уроку: урок  перевірки і контролю знань, вмінь і навичок.

                                           

                                        Хід уроку.

 

I. Організаційний момент. 

Привітання з учнями. Перевірка кількості присутніх і відсутніх на уроці.

 

II. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Сформулювати тему і мету уроку.

Зосередити увагу учнів на самостійності виконання роботи.

Роздати індивідуальні картки з завданням. Робота має два варіанти.

 

III. Виконання роботи.

 

Варіант 1

1. (1б) В якому місці розірветься нитка, якщо за нижній кінець різко смикнути? 


Пояснити.

А) розірветься одночасно в т. А та в т. В    Б) розірветься   в т. А  

В) розірветься   в т. В                  Г) не розірветься      

2. (1б) Яку силу тяги  повинні розвивати двигуни літака масою 60 т,  щоб досягти прискорення   2,5 м/с2 ?  Розвязати.

А) 40 кН                 Б) 60 кН             В) 90 кН               Г) 150 кН  

3. (1б) Визначте масу тіла, яке під дією сили 150 Н рухається за законом  

 х = 20 - 5 t + 5 t2. Розвязати.               

А) 15 кг        Б) 50 кг          В) 100 кг            Г) 120 кг             Д) 150 кг

4. (1,5 б)  На тіло діють дві сили 4 Н і 3 Н. Визначте рівнодійну цих сил, якщо кут між ними дорівнює 180°

5. (1,5б) Після пружного зіткнення кульки набули швидкостей  7 м/с та 21 м/с. Знайдіть відношення маси першої кульки до маси другої.

6. (2б) Тіло масою 400 г рухається прямолінійно під дією сили 0,6 Н. Яку початкову швидкість мало тіло, якщо модуль переміщення за 5 с дорівнює 31,25 м?

7. (2б) Порівняти прискорення двох куль однакового радіуса під час взаємодії, якщо першу кулю зроблено із свинцю, а другу із сталі.

8. (2б) Сила 60 Н надає тілу прискорення 0,8 м/с2. Яка сила надасть цьому тілу прискорення 2 м/с2.

 

                                                      Варіант 2

 

1. (1б) В якому місці розірветься нитка, якщо за нижній кінець тягти повільно? 


  Пояснити.   

А) розірветься одночасно в т. А та в т. В    Б) розірветься   в т. А       

В) розірветься   в т. В                     Г) не розірветься      

2.  (1б) Яку силу тяги повинні розвивати двигуни літака масою 60 т, щоб досягти прискорення 1,5 м/с2 ?  Розвязати.

 А) 20 кН      Б) 40 кН      В) 60 кН       Г) 90 кН       Д) 150 кН

3. (1б)  Визначте масу тіла, яке під дією сили 150 Н рухається за законом

х = 10 + 5 t + 0,5 t2. Розвязати.

А) 15 кг           Б) 50 кг          В) 100 кг         Г) 120 кг           Д) 150 кг

4. (1,5 б) На тіло діють дві сили 4 Н і 3 Н. Визначте рівнодійну цих сил, якщо кут між ними дорівнює 90°

5. (1,5 б) Після пружного зіткнення кульки набули швидкостей, відповідно 10 м/с та 5 м/с. Знайдіть відношення маси першої кульки до маси другої.

6. (2 б) Тіло масою 400 г рухається прямолінійно під дією сили 0,6 Н. Яку початкову швидкість мало тіло, якщо за 5 с воно набуло швидкості 10 м/с?

7. (2 б) Порівняти прискорення двох сталевих куль під час зіткнення, якщо радіус першої кулі в два рази більший від другої.

8. (2 б)Трактор, сила тяги якого 15 кН надає причепові прискорення 0,5 м/с2.

Якого прискорення надасть тому самому причепові трактор, що розвиває тягове зусилля 60 кН ?

 

 

IV.Підсумок уроку.  Учні здають роботи за 2 – 3 хвилини до закінчення уроку. Записують домашнє завдання.

 

V.Домашнє завдання. Повторити §9 - §13, Динаміка (Закони Ньютона, сили в природі). Підручник: Фізика 10 клас, рівень стандарту, за редакцією

В. Г. Баряхтара , С.О. Довгого.

31/03/2025

Як нормалізувати свій стан після нічних сирен та обстрілів: рекомендації МОЗ


 

Постійні нічні сирени, загроза ракетних обстрілів стають причиною частих безсонних ночей, що в результаті погіршує не лише психоемоційний стан,       а й негативно впливає на фізичне здоров’я людини. Міністерство охорони здоров’я надало рекомендації,  як підтримати себе після безсонної ночі, що підготовлені в межах впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я "Ти як?" За ініціативи Олени Зеленської.

Якщо на ранок почуваєшся втомленим та розбитим, нормалізувати стан допоможе:

Білкова їжа. Фізіологічною реакцією на брак сну є бажання солодкого. Це еволюційна прошивка, яка вже втратила свою актуальність. На жаль, солоденьке не додасть бадьорості, а тільки посилить сонливість. Білкова їжа, навпаки, активує нейрони, що утворюють орексин – білкові молекули, які сприяють бадьорості. Тому після безсонної ночі краще поснідати яйцями, рибою, м’ясом чи сиром. А якщо дуже хочеться солодкого, то варто поєднати його з білком, наприклад з’їсти солодку сирну запіканку.

Кава. Після ночі без сну дуже хочеться пошвидше прийти до тями, і руки самі тягнуться до кавоварки. Одна-дві чашки кави, дійсно, додадуть енергії, а от від третьої та наступних краще відмовитись. Великі дози кофеїну можуть викликати тривожність або нервозність.

Денний сон. Щоб відновити сили, можна подрімати вдень 20-30 хвилин, але не більше, інакше після пробудження почуватиметесь сонними і розбитими. Також не варто спати після 14:00 години, адже це може порушити нічний сон.

Найкращий час для денного сну – між 12:00 та 14:00, одразу після обідньої чашки кави. Кофеїн починає діяти приблизно через пів години – за цей час ви встигнете подрімати і легко прокинетеся.

Прогулянка на свіжому повітрі. Рух стимулюватиме активність мозку, а сонячне світло (навіть за хмарної погоди) посилатиме на сітківку ока сигнали про те, що зараз день – час бадьорості та активності, і організм блокуватиме вироблення гормону сну мелатоніну. А от важкі та інтенсивні тренування краще відкласти на ті дні, коли ви добре висипатиметесь.

Поблажливість до себе. Брак сну знижує працездатність, уважність та пильність. Тому після безсонної ночі не намагайтеся бути на 100% ефективними. Прямо проговоріть з керівництвом, що ви зараз не в стані якісно виконувати складні завдання, попросіть відкласти їх на завтра, або й скоротити робочий день. Найімовірніше, ваші керівники теж не спали вночі, тому підуть вам назустріч.

Джерело

10/03/2025

Дія магнітного поля на провідник зі струмом. Взаємодія провідників зі струмом.

 Сила Ампера

Якщо між полюсами магніту підвісити провідник із струмом, то провідник виштовхується з магнітного поля або втягується в нього, в залежності від напряму струму. Рух провідника є наслідком взаємодії магнітного поля постійного магніту з магнітним полем струму. 

Сила, з якою магнітне поле діє на провідник зі струмом, називається силою Ампера.

де FA – сила Ампера, В – магнітна індукція, l – довжина провідника, I – сила струму, α – кут між провідником та лініями магнітної індукції.
Силу взаємодії двох паралельних провідників зі струмом можна визначити, знаючи лише відстань між ними і силу струму в них.
Напрям сили Ампера зручно визначати за «правилом лівої руки»: 

кисть лівої руки розташовують паралельно торцям магнітів N і S  так, щоб долоня була звернута до магніту N. Чотири пальці орієнтують у напрямі струму в ділянці,  тоді відставлений великий палець покаже напрям сили Ампера.

Взаємодія провідників зі струмом. 

Дією сили Ампера пояснюється взаємодія паралельних провідників зі струмом. 
Кожен із цих провідників має своє магнітне поле, яке діє на провідник зі
струмом і спричиняє силу Ампера. Так, провідник, яким проходить струм I1 , має магнітне поле, модуль індукції якого дорівнює:
де R - відстань від провідника до точки спостереження. На провідник завдовжки l, по якому протікає струм I2, діє сила Ампера:
Врахуємо, що кут між першим провідником і вектором магнітної індукції B1 дорівнює 90°, тому





17/01/2025

Теми навчальних проєктів з розділу атомна і ядерна фізика (№ 10/я - для моїх ліцеїстів)

 Біологічна дія радіації

Вивчення радіаційного фону у будівлі школи і її околицях.
Види радіоактивних перетворень
Застосування радіоактивних ізотопів.
Застосування радіоактивних ізотопів в медицині.
Застосування радону в терапії
Історія ядерних досліджень і радянський атомний проект.
Ланцюгові ядерні реакції
Марія Склодовська-кюрі
Моральний аспект наукових відкриттів.
Основи ядерної енергетики
Оцінка радіаційного фону по гамма-випромінюванню міста.
Оцінка радіаційної обстановки в школі
Оцінка рівня радіаційної безпеки
Перший нобелівський лауреат - Вільгельм Рентген.
Природна радіація: небезпека для життя або неминуча реальність?
Про досліди А. Беккереля
Проблеми і перспективи розвитку атомної енергетики.
Радіаційний ризик і його сприйняття.
Радіаційний фон в школі
Радіація в житті людини.
Радіація в побуті
Радіація і її вплив на довкілля.
Радіація і радіоактивність
Радіація навколо нас
Радіація. Минуле, сьогодення, майбутнє.
Радіація: міфи і реальність
Радіоактивне забруднення довкілля
Радіоактивність як свідоцтво складної будови атомів.
Радон у нас удома
Рентгенівське випромінювання.
Термоядерна енергія
Ядерна енергія: зло або благо?
Ядерна фізика і сфера її застосування.

28/12/2024

Розрахунок сил, що передаються через стики тіл у системі

 Щоб розрахувати сили, що передаються через стики тіл у системі, слід виконати кілька кроків, використовуючи закони Ньютона.

1.  Схема системи:  Зобразіть систему і позначте всі тіла, сили, що на них діють, та стики.

2.  Визначення сил:   Визначте всі сили, що діють на тіло.

  • Сила ваги  F g = m⋅g , де  m  – маса тіла,  g  – прискорення вільного падіння.
  • Нормальна   сила N.
  • Сила  тренування Ft . 
  • Сила, що діє через стик, яку потрібно знайти.

Запишіть рівняння руху:  Застосуйте інший закон Ньютона  F=m⋅a  до шкірного тіла у  системі. Ви повинні отримати рівняння, що описують всі сили, що діють на тіла. 

4. Стика тіл:  Для тіла, де необхідно знайти силу в стику, розгляньте опір та взаємодію з сусіднім тілом. Застосовуйте рівняння руху для шкірного тіла окремо.

5.  Системи рівнянь:  Якщо у вас кілька тіл у системі, складіть систему рівнянь. Вам можуть знадобитися два або більше рівнянь для розв'язання задачі.

6.  Розв'язуйте систему:  Вирішіть систему рівнянь, щоб знайти шукані сили. Якщо ви знайшли прискорення, то можете використовувати його для подальших розрахунків.

Приклад:

Розглянемо систему з двох тіл, що взаємодіють через стик. 

Нехай:

· Перше тіло маси  m1  під  дією сили  F  тягне інше тіло маси  m2 . 

· Будемо шукати силу  T  у стику.

Запишемо рівняння для першого тіла:

F T = m 1⋅ a

Для іншого тіла:

T = m 2⋅ a

Тепер підставимо друге рівняння у перше:

 F m 2⋅ a = m 1⋅ a

Звідси:

F=(m1 + m2)⋅a яке можна використовувати для знаходження   a .

Після знаходження  a підставимо  його в  T=m2⋅a  щоб набути сили в стику.

Цей підхід допоможе вам розрахувати сили в різних системах тіл.

 

Популярні повідомлення